Українська література. 10 клас

Літературно-меморіальний музей Лесі Українки. Новоград-Волинський.

Тема. У чому сенс життя? ( За драмою-феєрією Лесі Українки
               «Лісова пісня»).
   Мета: проаналізувати проблеми драми-феєрії, визначити ідею твору;
             розвивати вміння учнів аналізувати, висловлювати власні
             думки, аргументувати їх; формувати комунікативну компе-
             тенцію ; виховувати високі моральні якості, естетичний смак.
   Тип уроку. Урок сприймання і засвоєння нових знань.
   Форма. Урок-диспут.
   Обладнання. Ілюстрації до драми-феєрії «Лісова пісня» Лесі Україн-
                       ки, уявний мікрофон, схеми.
   Епіграф.        Своїм життям до себе дорівнятись.
                                                                         Леся Українка.
                                 Хід уроку
І. Організаційна частина.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
   Вступне слово вчителя.
   Інтерактивна вправа «Незакінчене речення».
-         Твори і життя Лесі Українки навчили мене…
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
-         З яким кольором у вас асоціюється слово «життя»? Обгрунтуйте.
          ІІІ. Повідомлення теми, мотивація навчальної діяльності.
             Слово вчителя.
-         У чому сенс життя? Ця проблема протягом віків хвилювала філософів, митців та й, зрештою, кожну мислячу людину.
На сьогоднішньому уроці ми на основі драми-феєрії Лесі Українки «Лісова пісня» з’ясуємо, у чому вбачала справжні цінності життя велика поетеса, як вона визначила суть призначення людини на землі, до чого закликала своїх сучасників; поміркуємо над тим, що необхідно нам усім для повноцінного, справжнього щастя.
Упродовж уроку ви повинні заповнити схеми, які є на кожній парті, з’ясувати, які уроки життя отримали сьогодні.
( Учні записують у зошити тему уроку, прогнозують особисто для себе очікувані результати).

 ІV. Сприймання і засвоєння нових знань.
         ( Із планом диспуту учні ознайомлені заздалегідь).

                             План диспуту
1.     Високе призначення людини на Землі.
2.     Найнеобхідніша умова людського життя – воля.
3.     Краса людських взаємин – у любові.
4.     Мистецтво – це цвіт душі, який треба оберігати.

Бесіда за запитаннями.
-         Який конфлікт лежить у центрі сюжету «Лісової пісні»?
-         Визначте тему та ідею цього твору.
 Інтерактивна вправа «Мікрофон».
-         Які асоціації викликають у вас слова «висока мрія» і «сіра буденщина»? Як це пояснити?
Робота над складанням схеми.
-         Заповніть схему «У чому сенс життя? (за драмою-феєрією Лесі Українки)».
-         Які два світи показує нам Леся Українка у драмі?
-         Хто з героїв є втіленням цих світів?
V. Формування опорних умінь і навичок.
 1.  Робота в групах.
-         Дати аргументовані відповіді на запитання, працюючи за колективно  складеним планом.
Для групи № 1.
ü У  чому  вбачає  сенс  життя  дядько Лев? Водяник? Лісовик?
              Для групи № 2.
ü Що вважає щастям мати Лукаша? Чи були духовні скарби в Килини?
             Для групи № 3.
ü У  чому вбачає сенс життя Лукаш?
             Для групи № 4.
ü Кого символізує образ Мавки?
          Учні колективно у групах шукають відповіді на запитання, добирають цитати для підтвердження власних думок.
              2.  Інтерактивна вправа «Акваріум».
          Учні групи № 1 і групи № 2 обговорюють вголос завдання, інші – спостерігають, потім висловлюють власну думку.
               3.  Інсценізація.
          Представники групи № 3 інсценізують діалог Мавки і Лукаша від слів: «Не руш! Не руш!..» до «… заграй мені, а я поколишуся».
               4.  Бесіда.
            -  Як показано гармонію душ Лукаша і Мавки?
            -  Чим вас приваблює цей хлопець?
            -  Чому змінився Лукаш?
            -  Чому він зрадив Мавку?

            -  Як він поводиться у світі людей?
            -  Чи всі його вчинки шляхетні?
                5.  Рефлексія.
            -  Чому Леся Українка показала Лукаша вовкулаком?
       ( Той, хто зрікся духовного життя, згасив порив до прекрасного, - перестав бути людиною ).
   -  Який  висновок робимо з його прозріння?
        ( Людина має в собі сили завжди з будь-якої  прірви падіння піднятися на височінь людського духу. Крізь страждання, крізь усвідомлення своєї недосконалості вона стає мудрою, бо пізнає сенс свого буття, а якщо загине, то краплина мудрості, придбана в боротьбі, залишиться людям ).
    6.  Перевтілення.
Виступ учня «Я – Лукаш».
            7. Виступ представників групи № 4.
         -  За що бореться Мавка?
  ( За утвердження краси серед людей, за своє місце в житті ).
          -  Символом чого є Мавка?
  ( Символом ідеальної, гармонійної людини, яка узгоджує свої проблеми із законами природи, живе любовю до людей і здатна на самопожертву).
                   -  Чи завжди Мавка прекрасна?
          ( Так, навіть тоді, коли йде до Марища, бо наснажена світлим коханням і не кориться лиху, а бореться за красу життя ).
                      -  Чи могла б вона бути щаслива з хлопцем?
                      -  За що Мавка отримала дар Божий – безсмертну душу?
                      -  У чому сила останнього монологу Мавки?
                    8.  Читання вголос учнівських творів «Я – Мавка».
                     9.  Художнє читання уривка з вірша О. Богачука.
                                           Монолог Мавки
                    Я – Мавка. Я донька волинського краю.
                    Я казка поліська, що довго блукала…
                    Мене чарівниця покликала з гаю,
                    І вийшла я з казки, і піснею стала.
                    Від серця до серця, від краю до краю,
                    Несли мене Лесині крила невинні.
                    Та де б не була я – завжди памятаю,
                    Що рідна оселя моя – на Волині.
                    Я знаю, що коси мої – це берізки,
                    Я знаю, що очі – озера блакитні.
                    Я знаю, що серце моє – українське,
                    В якому вогні засвітились досвітні.
10.  Евристична бесіда.
-  Чи було б затишно Мавці в нашому світі?
-  Чи завжди і в кожної людини є два крила: красиве і корисне?
          VI. Узагальнення і систематизація вивченого.
1.     Бесіда.
                      -   Що перемагає в боротьбі двох світів: піднесеного, духовного й
                 дрібязкового, буденного?
    -  Які людські цінності, життєві уроки утверджує драма-феєрія Лесі Українки «Лісова пісня»?
            VII. Домашнє завдання.
                   Написати твір-мініатюру «У чому сенс людського життя?» ( за
         мотивами «Лісової пісні» Лесі Українки).
            VIII. Підсумок уроку.
1.     Заключне слово вчителя.
2.     Оголошення виставлених учням балів.   

Немає коментарів:

Дописати коментар