Тема уроку.
Речення Види речень за метою висловлювання. Окличні речення
Мета уроку: поглибити знання учнів про види речень за метою висловлювання, навчити правильно розставляти розділові знаки в кінці речень; продовжити роботу над формуванням комунікативної і пізнавальної компетентності учнів, збагачувати їх словниковий запас; виховувати любов до природи, інтерес до вивчення мови.
Мета уроку: поглибити знання учнів про види речень за метою висловлювання, навчити правильно розставляти розділові знаки в кінці речень; продовжити роботу над формуванням комунікативної і пізнавальної компетентності учнів, збагачувати їх словниковий запас; виховувати любов до природи, інтерес до вивчення мови.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Міжпредметні зв’язки: мова, література.
Хід уроку
I. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання.
Міжпредметні зв’язки: мова, література.
Хід уроку
I. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання.
2. Інтерактивна вправа «Світлофор».
(Учні мають на
партах смужку, яка з
одного боку є зеленою, з
іншого – червоною).
Завдання: Учитель читає речення. Якщо
речення має і підмет, і присудок,
то сигналізуєте зеленою смужкою, а якщо
лише підмет чи лише присудок, - червоною.
1. Земними плодами під зорями зоріє людини подвиг (М.Ткач).
2. У ліс
дрова не возять (Нар.творч.).
3. Зима. Холоднеча. (М.Стельмах).
4. Вітер в
небі за хмарами
гониться (В.Симоненко).
5. І
знов круг мене люди
(М.Коцюбинський).
6. Тихо
строчать дощі… (Л.Костенко).
7. Вірю
в пам’ять і
серце людське (Б.Олійник).
8. І
пахне житом молодим… (А.Малишко).
II. Мотивація навчальної діяльності.
1. Лінгвістична казка.
1. Лінгвістична казка.
Одного разу
зібрала Мати Мова своїх дітей, це були речення, і запитала:
- Скажіть, діти
мої, яку користь людям ви приносите?
- Залежно від
потреби - промовили речення, що стояли
справа. – Ми, наприклад, потрібні, коли людина хоче щось повідомити, розповісти.
- А ми допомагаємо
людині запитати про все, що її цікавить – сказали ті, що стояли по середині.
- А без нас не
обійтись – гукнули ті, що зліва. – Коли треба попросити про щось, а то й
наказати.
- Тепер я
спокійна, - сказала Мати Мова. – Ви
вірно служите людям.
- Відгадайте, як
називаються діти-речення.
ІІІ. Оголошення
теми і
завдань уроку.
ІV. Засвоєння нового матеріалу.
1. Робота за підручником.
1. Робота за підручником.
-
Прочитайте
теоретичні відомості, розміщені в підручнику ( с. 50 – 52 ).
-
Назовіть види речень за
метою висловлюванням та
емоційним забарвленням. Наведіть
власні приклади.
2. Складання
асоціативної схеми.
V. Первинна перевірка засвоєння знань .
V. Первинна перевірка засвоєння знань .
1. Робота за підручником.
Вправа 116, с. 51
-
Прочитайте.
Спишіть. Визначте види речень
за метою висловлювання.
2.
Пояснювальний диктант.
1. Люблю я слухати у полі пісні дівочі на зорі (В.Сосюра).
2. Поможіть хоч ви! (М.Куліш).
3. Не можна не любити степу! (Ю.Доль-Михайлик).
4. Я намалюю тебе серед березового гаю (І.Цюпа).
5. Як ви могли не погасити вогнище?!
1. Люблю я слухати у полі пісні дівочі на зорі (В.Сосюра).
2. Поможіть хоч ви! (М.Куліш).
3. Не можна не любити степу! (Ю.Доль-Михайлик).
4. Я намалюю тебе серед березового гаю (І.Цюпа).
5. Як ви могли не погасити вогнище?!
3.
Графічний диктант.
- Визначити види речень за метою висловлювання,
використовуючи умовні позначки:
розповідне неокличне речення – Р; розповідне окличне – Р!; питальне неокличне –
П?; питальне окличне – П?!; спонукальне неокличне – С; спонукальне окличне – С!
1. Рідна мово, перше слово ти
в устах моїх плекала, першу пісню колискову наді мною вознесла! (Б. Стельмах)
2.Не
одцурайсь, мій сину, мови, у тебе іншої нема! ( М.Шевченко )
3.Володіння рідною мовою – це за слуга чи
обов’язок патріота?
4.А у тім просторім
світі добра научайтесь, рідної своєї мови й пісні не цурайтесь!
5.Як не любити мову нашу?!
6. Мова – запорука існування народу.
7.Як парость виноградної лози, плекайте мову (М.
Рильський)
(1)Р!2)С!3)П4)С!5)П?!6)Р7)С
4. Творча робота.
- Подані розповідні речення переробіть так, щоб вони були питальними, потім –
спонукальними.
1. Слово до слова – зложиться мова.
2. Кожному народові дорога його мова.
3. Українська мова
має свою особливу музикальність.
VІ. Підведення підсумків уроку, оцінювання
1.
Гра «Вірю – не вірю»
- Чи вірите
ви, що…
1. За
метою висловлювання речення
поділяються на розповідні, питальні, спонукальні. (Вірю).
2. Речення
« Зоре моя вечірняя, зійди над
горою» є розповідним. (Не вірю).
3. У
кінці питального речення
ставиться знак оклику (Не вірю).
4. Речення, які
вимовляються з підвищеною
інтонацією, називаються окличними
(Вірю).
V. Домашнє завдання.
П. 11, вправа 124 с. 53
Немає коментарів:
Дописати коментар