Тема.
Іван Франко. Казка «Фарбований Лис». Головні та
другорядні персонажі.
Мета: ознайомити учнів
зі змістом казки
І.Я.Франка «Фарбований Лис»
та її ідейно-художніми особливостями; навчити розрізняти
головних і другорядних персонажів, давати власну
оцінку вчинкам і
поведінці героїв; розвивати навички
виразного читання, переказу казки; виховувати усвідомлене
позитивне ставлення до
доброго й красивого
в житті та
негативне ставлення до
зла, хвалькуватості, нечесності.
Тип уроку: формування і вдосконалення
вмінь і навичок.
Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до
твору, мультфільм «Фарбований Лис», комп’ютер, проектор, таблиці.
ХІД УРОКУ
І.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
Повідомлення
теми й мети
уроку.
1. Слово вчителя.
-
Згадаймо збірку
казок І.Я.Франка «Коли ще
звірі говорили». Вона створена
більше ста років
тому. До неї також
увійшов і твір «Фарбований Лис». Виявляється, коли комісія (цензура) прочитала
цю казку, то заборонила
її друкувати. Чому? На це
питання ви спробуєте
дати відповідь у
кінці уроку, коли розглянемо
зміст казки.
2. Учні записують
тему уроку в
зошити.
3. Постановка проблемного
питання.
« Чому тогочасна
влада заборонила друкувати
казку «Фарбований Лис»?
ІІ.
ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.
1. Виразне читання
казки «Фарбований Лис» у дійових
особах.
2. Робота у
групах. Метод «Картинна галерея»:
ілюстрована вікторина
за дитячими малюнками.
-
До яких
епізодів казки І.Франка
«Фарбований Лис» намальовано
ілюстрації?
-
Порівняйте ілюстрації
до казки художників-ілюстраторів зі
змістом твору. Зачитайте відповідні
рядки ( якщо можливо).
ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ
ТА УСВІДОМЛЕННЯ УЧНЯМИ
НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
1. Слово вчителя.
-
В епоху
Середньовіччя в Німеччині
виникла легенда про
Лиса. Пізніше на її
основі видатний німецький
поет Й.В.Гете створив
казка «Рейнеке-Лис». В Україні
у 1899 році з’явилася казка з
подібним сюжетом, яку написав
І.Я.Франко. ця казка, як ви
здогадалися, називається «Фарбований Лис».
2. Робота над
текстом казки. Колективне складання
плану: учні обговорюють
варіанти пунктів плану, вибирають оптимальний, записують остаточний варіант у
зошити.
Орієнтовний
план
1. Найспритніший серед
звірів мисливець.
2. Лис на
торговиці.
3. У діжці
з фарбою.
4. Дивний і
страшний вигляд Лиса.
5. Поява перед
лісовими звірами.
6. Цар звірів
Остромисл.
7. Царювання Лиса.
8. Несподіваний кінець
владарювання.
3. Слово вчителя.
-
У творах
художньої літератури діють
герої (персонажі). Їх може бути
більше або менше, але
про одного-двох героїв, як
правило, розповідається
докладніше. Описуються їхні вчинки, стосунки з
іншими дійовими особами.
4.
Робота з підручником.
Учні
самостійно читають статтю
про головних і
другорядних персонажів твору, записують до літературознавчого словничка).
5. Бесіда за
змістом казки.
-
Хто є
головним персонажем казки «Фарбований Лис»?
-
Назвіть другорядних
персонажів твору.
-
Який персонаж
«зайвий» в українській
казці «Фарбований Лис»?
-
Розкажіть про
спосіб життя Лиса
Микити.
-
Чому полювання
Лиса завжди було
вдалим? Які риси характеру
йому в цьому
допомагали?
-
Яка подія
різко змінила життя
Лиса Микити? Зачитайте епізод
казки, де це описано.
-
Про що
думав Лис, коли сидів
у діжці з
фарбою, і тоді, як побачив
себе вранці?
-
Чому лісові
мешканці так швидко
повірили пройдисвітові?
Зачитайте відповідні рядки.
-
Чи змінилося
щось у житті
звірів, коли царем був
Лис Микита?
-
Як сталося, що
хитрий, обережний Лис Микита
видав себе перед
лісовою громадою?
-
Як звірі
покарали Лиса Микиту?
-
Сформулюйте основну
думку казки, запишіть її в зошит.
(Основна думка: засудження користолюбства, нечесності, висміювання пихатості
та зарозумілості людей, схожих
на Лиса Микиту.)
6. Робота в
парах. Заповніть таблицю.
Головні
герої казки
|
Другорядні
герої казки
|
Лис Микита
|
Вовчик-братик, мавпа
Фрузя, Ведмідь, Кабан, Олень
та ін. звірі
|
7. Перегляд мультфільму
«Фарбований Лис». мультфільм "Фарбований Лис"
1.
Бесіда.
-
Чим зміст
мультфільму відрізняється від
змісту казки?
-
Що є
спільним?
IV.
Узагальнення і систематизація знань.
Метод «Асоціативний
кущ».
-
Які з
поданих прислів’їв можна використати
для характеристики головного
персонажа, а які – для другорядних?
Лис
Микита
Знай,
козо, своє стійло.
У чужий
черевик ноги не
сунь.
Слова ласкаві, а
думки лукаві.
Не за
те вовка б’ють,
що він
сірий, а за те, що
овечку з’їв.
Звірі
У страху
очі великі.
Лякана ворона
куща боїться.
Страху немає
там, де його не
бояться.
Тремтить,
як миша
перед котом.
V. Підсумок
уроку.
Метод «Мікрофон».
Учитель пропонує
відповісти на проблемне
запитання.
VI. Домашнє
завдання.
Відповідати на
питання після казки «Фарбований Лис», виписати цитати
для характеристики Лиса Микити.
Немає коментарів:
Дописати коментар